top of page

Sensorā integrācija

  • Solis uz priekšu
  • 2024. g. 5. nov.
  • Lasīts 2 min

Updated: 2024. g. 12. nov.

Sensorā integrācija ir neiroloģisks process, kurā smadzenes organizē un interpretē informāciju, ko tās saņem no dažādām maņām (redzes, dzirdes, pieskāriena, garšas, smaržas, kā arī vestibulārās un proprioceptīvās sistēmas). Šī integrācija ir būtiska, lai cilvēks varētu veiksmīgi reaģēt uz apkārtējo vidi un veikt dažādas ikdienas aktivitātes.


Ja šis process nenotiek pareizi, bērniem var rasties dažādi grūtību veidi, piemēram, uzvedības problēmas, uzmanības traucējumi, koordinācijas trūkums vai grūtības apstrādāt sensoru informāciju. Sensorās integrācijas traucējumi ir bieži sastopami bērniem ar autisma spektra traucējumiem, taču tie var būt arī citiem bērniem bez diagnosticētiem traucējumiem.


Sensorās integrācijas terapija

Sensorās integrācijas terapija ir pieeja, kas izmanto strukturētus vingrinājumus un aktivitātes, lai palīdzētu bērnam efektīvāk apstrādāt un reaģēt uz sensoru informāciju. Šīs terapijas mērķis ir uzlabot smadzeņu spēju organizēt sensoros stimulus, kas veicina bērna spēju veiksmīgi mijiedarboties ar apkārtējo vidi.


Sensorās integrācijas terapijas elementi un aktivitātes


1. Vestibulārā stimulācija

Vestibulārā sistēma (atrodas iekšējā ausī) ir atbildīga par līdzsvaru un kustību kontroli.

Terapijā bieži izmanto šūpošanos, griešanos un slīdēšanu, kas palīdz bērniem uzlabot līdzsvaru un ķermeņa apzināšanos.


2. Proprioceptīvā stimulācija

Proprioceptīvā sistēma informē par ķermeņa daļu atrašanās vietu un kustību.

Tiek izmantotas tādas aktivitātes kā smago priekšmetu stumšana vai vilkšana, leļļu pacelšana vai ķermeņa saspiešana ar īpašiem piederumiem, lai sniegtu muskuļu un locītavu stimulāciju.


3. Taktilās aktivitātes

Taktilā stimulācija palīdz bērniem pierast pie dažādu tekstūru un pieskārienu sajūtām.

Terapijā bieži tiek izmantoti smilšu, ūdens, dažādu materiālu un faktūru priekšmeti, lai palīdzētu bērnam uzlabot spēju reaģēt uz pieskārienu un mazinātu iespējamo jutību pret noteiktām sajūtām.


4. Vizuālā un audiālā stimulācija

Daži bērni ir jutīgāki vai mazāk jutīgi pret gaismu un skaņām.

Terapijā var tikt izmantotas spilgtas vai kontrastējošas krāsas, vizuāli modeļi vai mūzikas un skaņu efekti, lai trenētu bērna spēju pieņemt un apstrādāt redzes un dzirdes stimulus.


5. Smaržu un garšu treniņi

Šī daļa ir īpaši svarīga bērniem ar specifiskām smaržu vai garšu jutībām.

Terapijā bērni tiek pakāpeniski iepazīstināti ar dažādām smaržām un garšām, kas palīdz pielāgoties dažādiem sensorajiem stimuliem pārtikā un vidē.


6. Multisensorās aktivitātes

Dažas aktivitātes apvieno vairākus sensorus, lai veicinātu kompleksāku reakciju. Piemēram, šķēršļu josla var palīdzēt bērnam izmantot vestibulāro, proprioceptīvo un vizuālo sistēmu vienlaikus.



Sensorās integrācijas terapijas priekšrocības


1. Paaugstināta uzmanība un koncentrēšanās

Terapija palīdz bērniem labāk koncentrēties un samazināt novēršanos, kas uzlabo akadēmisko un sociālo sniegumu.


2. Uzlabota kustību koordinācija un līdzsvars

Vestibulārā un proprioceptīvā stimulācija palīdz bērniem uzlabot līdzsvaru, koordināciju un ķermeņa apzināšanos, kas būtiski veicina ikdienas aktivitātes.


3. Samazināta sensorā jutība vai pārmērīga reaģēšana

Pakāpeniski pierodot pie dažādiem stimuliem, bērni var mazināt pārmērīgu reaģēšanu uz pieskārieniem, skaņām vai vizuāliem stimuliem, kas ikdienā viņiem ir traucējoši.


4. Uzlabotas sociālās un komunikācijas prasmes

Ar sensorās integrācijas treniņu bērniem bieži uzlabojas arī sociālās prasmes, jo viņi jūtas komfortablāk un mazāk jutīgi pret apkārtējo vidi.


Sensorā integrācija ir svarīga terapijas daļa, kas palīdz uzlabot bērnu spēju funkcionēt dažādās vidēs un veicina pilnvērtīgu iesaistīšanos ikdienas dzīvē.

 
 
bottom of page